Telefón: 0905566570 | Predajňa: Krásnohorská 3, 851 07 Bratislava - Petržalka | Otváracie hodiny: Po: 10:00 - 18:00, Ut-Pi: 10:00 - 16:00

Moruša (Morus)

Moruša pochádza pôvodne z Ázie a v Číne sa pestovala hlavne pre jej listy, ktorými sa kŕmili húsenice priadky morušovej. Neskôr bola dovezená do Európy, kde sa vysádzali do záhrad a parkov. Existuje viacero kultivarov, ktoré tvoria rôzne farebné prevedenia plodov. Tie majú využitie v ovocinárstve, poznáme ich ako moruše.


Ľutujeme, z tohto druhu nemáme aktuálne k odberu žiaden bonsaj


POPIS

Rastlina je typická tým, že v období jari raší ako posledná, pričom vytvára tri až päť listov. Listy sú bledozelené, zúbkato-pílkovitého tvaru. Na jeseň sa listy sfarbia do žlta, pričom po prvých mrazoch opadnú. Moruší tvorí aj krásne jedlé plody, ktoré sú podobné čiernym malinám. Jej mohutný kmeň, v ktorom často môžeme vidieť aj dutiny, má bledožltú farbu.


POLOHA

Rastline vyhovuje slnečné stanovište. V zime chráňte koreňový bal pred mrazom.


ZALIEVANIE

Morušu nemá rada preschnutie, preto v letnom období dbáme na kvalitnú a výdatnú zálievku. Nakoľko sa jedná o exteriérovú rastlinu, nenechávame ju ani v zimnom období preschnúť.


PRESÁDZANIE

Moruša sa presádzajú v skorom jarnom období, pričom dostatočne zmladíme koreňový bal. Moruša má rada dobre priepustné pôdy.


STRIHANIE

Zmladzovací rez robíme v predjarnom období. Nakoľko rast moruše je dosť silný, skracujeme ju na dva až tri puky. V lete môžeme urobiť letný rez, pričom skracujeme puky na jeden až dva listy.


HNOJENIE

Do vypučania listov neprihnojujeme morušu až tak výdatne. Po nahodení listov morušu prihnojujeme každých 14 dní. V jesennom období používame hnojivá s vyšším obsahom dusíka.


ROZMNOŽOVANIE

Moruša sa dá rozmnožovať viacerými spôsobmi ako semenami, odrezkami alebo vzdušným potápaním. Všetky tieto spôsoby majú vysokú prijateľnosť.


ŠTÝLY

Mouša sa hodí ma stredne veľké až veľké bonsaje, na voľne vzpriamený štýl a ostatné typy štýlov, pri ktorých nevadí jej rýchly rast.