Blíži sa nám jarné obdobie, počas ktorého vykonávame na našich stromoch prestrihávanie a hlboký rez . Popri tom by sme ale nemali zabúdať na dôležitosť ošetrenia rán, ktoré po prestrihaní vzniknú. Ak ste začínajúci pestovateľ a neviete ako a čím ranu správne ošetriť, máme pre vás pár tipov. V tomto článku si povieme niečo viac o tmeloch a voskoch – aké druhy poznáme a na čo sa používajú.
Prečo je dôležité ranu ošetriť?
Každú ranu je potrebné dôkladne ošetriť. K ošetreniu pristupujeme rozdielne na základe toho, či ide o jarný alebo letný rez.
Jarný rez sa vykonáva ešte pred vypučaním listov, keď je rastlina v stave vegetačného pokoja. Vtedy je veľmi dôležité, aby sme ranu hneď po vytvorení ošetrili vhodným tmelom. Po vypučaní by nám rana vyschla a konárik alebo aj celá vetva mohla odumrieť. Riziko hrozí predovšetkým u citlivých drevín ako napríklad breza, čerešňa, javor, azalka a iné botanické druhy.
Je dôležité ešte pripomenúť, že čím väčšiu ranu vytvoríme, tým sa bude horšie a dlhšie hojiť.
Letný rez sa vykonáva v období, keď sa na bonsajoch vytvoria listy a v konároch prúdi miazga. Po ostrihaní mladých zelených konárov nie je potrebné rany ošetrovať, pretože v rastline je dostatok miazgy, ktorá rýchlo vytvorí nové pletivá a ranu zahojí. Preto konáre v tomto období nie je potrebne ošetrovať.
V prípade, že ide o hrubšie konáre, vtedy je už potrebne použiť tmel alebo vosk.
V prípade, že v letnom reze použijete tmel aj na mladé konáre , nič tým nepokazíte.
Aké tmely a vosky poznáme?
Na trhu je dnes dostatočné množstvo tmelov a voskov. Líšia sa hlavne v konzistencii, farbe a liečivých vlastnostiach. Ja spomeniem len tie, ktoré používam.
CU pasta
Japonska pasta na listnaté a ihličnaté bonsaje je skvelým prípravkom na ošetrenie rán. Jej konzistencia je ako plastelína. Je skvelou ochranou voči vode a dobre izoluje ranu. Jej použite je veľmi jednoduché, stačí si kúsok odtrhnúť a spraviť malú guľôčku, ktorú potom vtlačíme do rany po odstránení konára. Hmota nikdy úplne nestvrdne, ostáva pružná aj po rokoch a tým zabezpečíme dobré zacelenie rany. Nie je vhodná na dreviny ako Ficus alebo podobne stromy, z ktorých po odstrihnutí konárov vyteká miazga. Pasta na mokrom povrchu nedrží. V ponuke môžeme nájsť dva druhy tmelov na listnaté alebo ihličnaté dreviny.
Japonsky tmel na ošetrenie rán
Japonsky rýchloschnúci tmel je jedným z najpopulárnejších bonsajových tmelov, pričom jeho použitie je jednoduché. Slúži na ošetrenie rán po reze a vytvára hladký, tmavozelený povrch, konzistentne podobný zubnej paste, ktorý ostáva pomerne flexibilný. Tento tmel obsahuje insekticídy a fungicídy, vďaka čomu zabraňuje výskytu chorôb a vytvára chemické a fyzické bariéry v snahe zablokovať inváziu mikroorganizmov. Podporuje rýchle hojenie a zabraňuje infekcii.
Stimulujúca pasta na rezy Kiyonaru
Japonska pasta na rany Kiyonaru je skvelá, hlavne na ochranu rán a podporu tvorby nových pukov v okolí rezu. Konzistencia je redšia ako zubná pasta. Jej ľahkú aplikáciu zabezpečuje dlhý aplikátor, čím sa ľahko dostanete priamo do miesta rezu. Obsahuje ochranné látky a rastové simulátory. Ideálna je však aj na stromy, z ktorých po reze vyteká miazga.
Bio Plantella Arbosan
Arbosan je stromový balzam na ošetrenie poranených stromov, vhodný je aj pri štepení a strihaní. Ma bledošedú farbu a má tekutejšiu konzistenciu. Zabraňuje vnikaniu mikroorganizmov po prestrihaní. Je elastický, ale tvorí tenkú vrstvu, čo ale nie je vždy žiadúce. Ľahko sa natiera štetcom a po vytuhnutí ostáva bledšej farby. Na stromoch s tmavou kôrou ho je však dosť vidieť.
Nech si už vyberieme akýkoľvek tmel alebo pastu, ranu je vždy potrebné ošetriť, aby sme zabránili prieniku patogénnych húb a škodcov, čím sa vyhneme poškodeniu stromu. Každý z nás si nakoniec zvolí pastu alebo tmel, ktorý mu bude najviac vyhovovať. Či už farebne alebo konzistenciou. Želám veľa úspechov pri strihaný a ošetrovaný rán.