Začiatok roka je obdobie, keď príroda ešte tuho odpočíva pod snehovou prikrývkou. I keď ortuť teplomera častokrát ukazuje hodnoty pod nulou, nájdu sa dni, kedy je teplota vyššia. To je čas, keď bonsajom treba venovať zvýšenú pozornosť.
V zimnom období je dôležité kontrolovať vlhkosť substrátu. Veľakrát sa stane, že sa rastlina na jar nezobudí a pestovatelia si myslia že vymrzla. Opak je pravdou, v podstate vyschla. Aby sme predišli týmto komplikáciám, je potrebné aj v zimnom období venovať zálievke dostatočnú pozornosť.
Bonsaje môžeme mať zazimované viacerými spôsobmi. Od toho sa odvíja aj spôsob starostlivosti o ne.
Bonsaje umiestnené v skleníku alebo fóliovníku
Skleník a fóliovník je pre naše stromy skvelé útočisko v zimnom období. Skúsení pestovatelia však potvrdia, že je mu v zime potrebné venovať dostatočnú pozornosť. V prípade teplejších dní je potrebne skleník alebo fóliovník častejšie vetrať, aby sa zbytočne neprehrieval a bonsaje sa nezačali predčasne prebúdzať. Netreba zabúdať hlavne na zálievku, nakoľko teplota v skleníku je vyššia ako vonku a bonsaje rýchlejšie preschnú.
Ak je vonku dostatok snehu, môžeme ho využiť a nahrnúť na koreňový bal. Pri oteplení sa sneh roztopí a zabezpečí dostatok vlahy pre bonsaje. V prípade suchej zimy a nedostatku snehu treba použiť našu starú dobrú krhlu a bonsaje poliať. Teplota vody by mala byť identická teplote okolitého prostredia. Je úplne nevhodné v tomto období používať teplú vodou.
Bonsaje umiestnené vonku na stoloch
Týmto spôsobom zimujeme bonsaje len v miernejších oblastiach, kde teplota neklesá hlboko pod nulu. Bonsaje ostávajú celú zimu umiestnené na stoloch, v tienistej časti záhrady, kde sú chránené pred silným vetrom. Tu za nás stromy polieva matka príroda. Aj keď napadne sneh, počas teplejších dní sa roztopí a rastlina tak dostane prirodzenú dávku vlahy. Počas suchého alebo veterného počasia je treba skontrolovať stav substrátu a v prípade potreby rastlinu poliať.
Sneh nám môže spraviť veľkú službu pri zálievke, ale spôsobiť aj veľa škody. Ak ho je príliš veľa alebo je mokrý a ťažký, treba ho z korún stromov odstrániť. Týka sa to predovšetkým borievok a neopadavých drevín. Pozor dáme aj na vytvarované bonsaje. Na jar by nás mohlo prekvapiť, že sa nám pod váhou snehu zdeformovali konáre.
Za to, že bonsajom venujeme dostatočnú pozornosť a starostlivosť počas zimného obdobia, sa nám na jar odmenia vytvorením nových pukov. Budú silné, vitálne a zdravé.