Limetka (Citrus )

Limetka

Pravlasťou limetky je juhovýchodná Ázia. Je to vždyzelený malý strom s guľovitou korunou, bielymi voňavými kvetmi a malými listami. Má maličké vajcovité žltozelené plody.


Aktuálne k odberu - Limetka (Citrus )POPIS
Limetka je vždyzelený malý strom s guľovitou korunou, bielymi voňavými kvetmi a malými listami. Má maličké vajcovité žltozelené plody. Zo semien možno vypestovať rastliny, ktoré však nespĺňajú požiadavky na pravosť odrody. Pre svoje prirodzené rozmery je veľmi vhodný pre bonsajové pestovanie. Tento rod obsahuje asi 60 druhov, ktorých pravlasťou je juhovýchodná Ázia.


POLOHA
Svetlé, slnečné miesto. V lete je vhodné aj letnenie. V zime do 15 ˚C. Pri nízkej teplote a prievane opadávajú aj sa poškodzujú okraje listov.


ZALIEVANIE
Substrát udržiavajte mierne vlhký, v zime zalievanie obmedzte primerane podľa teploty a stanovišťa. Koreňový bal nesmie preschnúť. Pri preliatí rýchlo hnijú korene.


PRESÁDZANIE
Prvý raz vysaďte po troch rokoch a presádzajte každé tri roky. Nikdy nesaďte rastlinu hlbšie ako rástla predtým, môže sa vyskytnúť hnitie bázy koreňa. Je vhodné používať substrátovú zmes II s hodnotou pH 4 až 5.


STRIHANIE
Mladé rastliny strihajte čo najčastejšie. Staršie rastliny strihajte veľmi opatrne, pretože priveľmi skracované stromčeky nekvitnú. Rez uskutočňujte po odkvete. Tvarovanie drôtom je možné, drôt však musíme musíme odstrániť do troch mesiacov.


HNOJENIE
Od jari do jesene každý týždeň, v zime raz za štyri týždne.


ROZMNOŽOVANIE
Semenami, odrezkami a vrúbľovaním.


ŠTÝLY
Limetka je vhodná na štýl metla, voľne vzpriamený, šikmý.


Všeobecné obchodné podmienky